Turkish English

BAŞARI HİKAYELERİ

                                                                  BOĞAZLIYAN’DAN İTALYA’YA

         Boğazlıyan Ticaret Borsası ve üyesinden büyük atılım.

Boğazlıyan Ticaret Borsası meclis üyesi Aypa Gıda, İtalyan devi Barilla makarnanın sahibi olduğu Filiz makarna ile ürün tedarik sözleşmesi imzaladı. 19.07.2019 tarihinde borsamızı ziyaret eden firma yetkilileri Gustavo Savino (Türkiye-Yunanistan-Rusya Global buğday alım yöneticisi), Volkan Bayraktar (Buğday alım yöneticisi), Sacit Atay (Satın alma müdürü), Kemal Keskin (Buğday alım şefi) bölgemiz genelinde yaptıkları fizibilite ve piyasa araştırmaları sonucu bölgemizde kendi ihtiyaçlarını giderecek sert durum buğdayının var olduğunu, bu buğdayın kalitesinin ve türünün makarna üretimi için çok elverişli olduğunu ilettiler. Firma yetkilileri ayrıca istedikleri buğday türüne ait analiz sonuçlarını, numuneleri ile birlikte, yıl bazında ne kadar ürüne ihtiyaç duyacaklarını da belirterek Genel sekreterimiz Ali Ayık ile paylaştılar. Bunun üzerine Genel sekreterimiz bu durumu üyelerimiz ile istişare ederek anlaşma şartlarını anlattı. Anlaşma şartlarını ve hacmini karşılayacağını düşünen Aypa Gıda ile Filiz makarna yetkililerini buluşturan Borsamız bu tarihi anlaşmaya öncü olarak bu alanda bölgesel anlamda çok büyük bir başarıya imza atmıştır. Hali hazırda alıma başlayan firma yetkilileri bu sezon aldıkları buğdaydan çok memnun kaldıklarını ve seneye alım miktarını artırmak istediklerini beyan ettiler.

Kısaca firmayı tanıyalım.

Filiz makarnanın tarihi çok eskilere dayanır. O zamanki adıyla Filiz Gıda, 1974 yılında Bolu’da kuruldu. 1994 yılında ise dünyaca ünlü İtalyan makarna markası Barilla ile işbirliği yaparak Barilla Gıda adını aldı. Barilla Gıda A.Ş, 05 Mart 2003 tarihinde bir Barilla G.e.R Fratelli S.p.A şirketi haline geldi, bu birleşmeyle birlikte teknoloji, bilgi birikimi ve Ar-Ge konularında önemli gelişmeler kaydetti.

1990’lı yıllardan itibaren yaptığı kaliteli ürün ve marka iletişimiyle Türkiye’nin lider makarna üreticisi oldu. Çünkü Filiz Makarna, Türk insanının aradığı makarnayı keşfetti. Türkiye’den özenle seçilen durum buğdayı ve kullandığı yüksek teknoloji sayesinde yapışmayan, hamurlaşmayan mükemmel makarnayı Türk tüketicisiyle buluşturdu.    

   Filiz Makarna, Türk insanının talep ve ihtiyaçlarına hep önem verdi. Aralarında şehriyenin de bulunduğu toplam 18 çeşidin yanı sıra kepekli, yumurtalı, sebzeli ve vitaminli makarna üreterek pek çok ilke imza attı.

                                                           Boğazlıyan Ticaret Borsası Üyelerinden Büyük Atılım.

 

  

              Bölgemizde tarımsal ticareti güçlendirecek, üreticinin emeği olan ürünlerini daha iyi fiyata pazarlamasına imkân sağlayacak olan üyelerimizin lisanslı depo proje inşaatları tamamlandı.

Bölgemiz üreticilerine hizmet verecek olan “27.500 ton kapasiteye sahip ESERLER LİDAŞ TARIM ÜRÜNLERİ LİSANSLI DEPOCULUK ve 45.000 ton kapasiteye sahip POLAT AGRO LİSANSLI DEPOCULUK A.Ş.’ye ait bu depolar, ülke tarımının geleceği olan lisanslı depoculuk sisteminin temel taşlarını oluşturmaktadır.

Bölgedeki tarımsal faaliyetler ve ekonomiye büyük katkısı olacak üyelerimize ait lisanslı depolar sayesinde, çiftçi, tüccar ve sanayici arasındaki ilişkiler daha da güçlenecektir.

Borsa olarak, Bölgemiz ekonomisine katkı sağlayacan, insanlarımızın gelir ve refah düzeyini yükseltmek amacıyla yapılan bu yatırımlardan dolayı kıvanç duymaktayız 

 

                                                    BOĞAZLIYAN TİCARET BORSASI VE ÜYESİNDEN BÜYÜK ATILIM

 Boğazlıyan Ticaret Borsası meclis üyesi Aypa Gıda, Dünya devi PEPSİ-CO&FRİTOLAY makarnanın sahibi olduğu Dortitos, Ruffles, Lays cips grubunun Türkiye kolu ile ürün tedarik sözleşmesi imzaladı. Daha önce görüşmelerini sürdüren ve anlaşma sağlayan üyemizin talebi doğrultusunda, Borsamız merkez binasında 02.06.2020 tarihinde düzenlenen eğitim ile anlaşmalı patates ekimi yapmak isteyen çiftçi ve üyelerimize bilgilendirme yapılmıştır. Firma yetkilileri ayrıca istedikleri patates türüne ait analiz sonuçlarını, numuneleri ile birlikte, yıl bazında ne kadar ürüne ihtiyaç duyacaklarını da belirterek 3.000 ton patates ekimi yapılması gerektiğini ilettiler. Sözleşmeli ekim kapsamında tohum, gübre ve zirai danışmanlık verecek olan firma ile tarla sahipleri arasında ekim anlaşmaları düzenlenmiştir.

                                                                               KISACA FİRMAYI TANIYALIM

Dünyanın 200’ü aşkın ülke ve bölgesindeki tüketiciler, her gün 1 milyar adedi aşkın PepsiCo ürününü zevkle tüketmektedir. PepsiCo, aralarında Frito Lay, Gatorade, Pepsi-Cola, Quaker ve Tropicana’nın da bulunduğu birbirini tamamlayan yiyecek ve içecek portföyüyle, 2013 yılında 66 milyar doları aşan bir net gelire ulaşmıştır. PepsiCo’nun ürün portföyü, her biri yılda 1 milyar doları aşkın satış hacmine sahip 22 markanın da bulunduğu geniş bir aralık içerisindeki eğlenceli ürünlerden oluşur.